Tabata, Stretching

09.08.2023

Ranní, polední a večerní nakopnutí. Intenzivní a krátké cvičení v motivujícím prostředí plně vybaveného studia podle videotréninku? Aktivní dynamický strečink za ranního rozbřesku anebo uklidňující večerní sestavy na čerstvém vzduchu vyladěné terasy uprostřed letního města? S mobilem či rovnou s osobním trenérem? 

To je co vám chybí ke štěstí!

Pravidelné krátké harmonizující cvičení vnáší nenásilně do života pohybový režim a řád, který se zaručeně odrazí na vaší osobnosti a mentální i fyzické kondici. Pomůžeme vám s tím. 

Tabata je druh cvičení. Jedná se o kardiovaskulární trénink, jehož cílem je zvýšení výkonnosti za velmi krátký čas. Jde obvykle o osm až 10 cviků u začátečníků, které trvají 20 sekund a musí být prováděny se stoprocentním výkonem. Doba odpočinku mezi cviky je pouze 10 sekund, aby cvičení bylo opravdu efektivní.
Celkově tabata zvyšuje svalovou sílu a kardiorespirační zdatnost. Je také účinnější než vytrvalostní cvičení. Cvičení po dobu 4 minut umožňuje velmi rychlé získání formy, musí však být prováděno se skutečně vysokou intenzitou. Účinky svalové harmonizace přetrvávají dalších 48 hodin. Nutná je fyzická zdatnost a dobrý zdravotní stav. 

Strečink je forma fyzického cvičení, při kterém se určitý sval nebo šlacha (nebo celá svalová skupina) záměrně ohýbá a natahuje, aby se zlepšila pociťovaná elasticita svalu a dosáhlo se pohodlného svalového tonusu. Výsledkem je pocit zvýšené svalové kontroly, flexibility a rozsahu pohybu. Strečink se také používá terapeuticky ke zmírnění křečí a ke zlepšení funkce při každodenních činnostech zvýšením rozsahu pohybu. 

Ve své nejzákladnější formě je strečink přirozenou a instinktivní činností; provádějí ji lidé a mnoho dalších zvířat. Může být doprovázeno zíváním. K protahování často dochází instinktivně po probuzení ze spánku, po dlouhé době nečinnosti nebo po opuštění omezených prostor a oblastí. 

Zvyšování flexibility pomocí strečinku je jedním ze základních principů fyzické zdatnosti. Je běžné, že se sportovci protahují ve snaze snížit riziko zranění a zvýšit výkon; dynamický strečink před (pro zahřátí) a statický strečink po cvičení (protažení zkráceného namáhaného svalu pro jeho správnou funkci opět v plném rozsahu). 

Protahování může být při nesprávném provádění nebezpečné. Obecně existuje mnoho technik pro protahování, ale v závislosti na tom, která svalová skupina je protahována, mohou být některé techniky neúčinné nebo škodlivé, dokonce až do té míry, že způsobí hypermobilitu, nestabilitu nebo trvalé poškození šlach, vazů a svalových vláken.

Ať jste mladí nebo staří, obézní nebo fit, pohyb má sílu uklidnit mysl a posílit tělo. Nenechte se zastrašit odbornou terminologií, vybavením studia nebo komplikovanými programy. Cvičení je pro každého a lze ho provozovat prakticky kdekoliv. Nejlépe u nás, bezpečně a pod dohledem osobního trenéra!

Výhody pravidelného cvičení jsou široké. Obecně platí, že komplexní cvičení může pomoci udržet vaše záda a klouby zdravé, zlepšit celkové držení těla, protáhnout a posílit svaly a zlepšit vaši rovnováhu. Strečink má navíc také regenerační stránku, která je hluboce uvolňující a omlazující. Kromě toho, zaměření na dech vás může uklidnit a pomoci vám naučit se více všímat si potřeb svého těla, které vedou ke zdraví.


Autor průvodního článku: Miroslav Coufal